Jak zostać menedżerem ds. podróży? – współczesne zawody

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie moglibyśmy nawet pomyśleć o możliwości zwiedzenia odległego o setki kilometrów kontynentu. Dziś możemy dostać się do niego zaledwie w kilka godzin. Rozwój sprawił, że ludzie stali się coraz bardziej ciekawi świata. W związku z dużym zapotrzebowaniem społeczeństwa na coraz to nowe doświadczenia oraz pewnego rodzaju wygodnictwo w połączeniu z ciągłym brakiem czasu, powstał zawód menedżera ds. podróży.

Specjalista zajmujący się tą dziedziną odpowiada praktycznie za cały przebieg wyprawy. Nie tylko sprawuje opiekę nad kwestią organizacyjną, ale też czuwa nad bezpieczeństwem. Praca tego typu najczęściej spotykana jest pod nazwą: menedżer ds. podróży służbowych, ze względu na zapotrzebowanie firm na osoby sprawujące kontrolę nad przebiegiem wypraw i liczebność uczestników. Osoby pracujące na tym stanowisku spotykane są również w biurach podróży.

Do głównych obowiązków tego typu menedżerów należy obsługa klientów indywidualnych i grupowych, dbanie o prawidłowy przebieg transakcji płatniczych, utrzymywanie kontaktu z touroperatorami, organizacja przelotu i pobytu uczestników podróży, jak i zwyczajnie – dbanie o wizerunek firmy. Ofert pracy jako menedżer ds. podróży najlepiej szukać internecie – na grupach tematycznych założonych w mediach społecznościowych, na stronach internetowych oferujących zatrudnienie, takich jak Pracuj.pl czy Jooble.org.

Ile może zarobić menedżer ds. podróży?

Form zatrudnienia na stanowisku menedżera ds. podróży jest wiele. Najczęściej spotykaną jest jednak umowa na pełen etat. Warto tu zaznaczyć, że po godzinach w biurze osoba taka wcale nie kończy wypełniać swoich obowiązków. Musi ona być w gotowości praktycznie całą dobę, żeby rozwiązywać problemy, z którymi nie poradzą sobie odbywający podróż klienci. Często zdarzają się też osoby podejmujące się samozatrudnienia, zakładające własne działalności. Dla wielu jest to zdecydowanie przyjemniejsza forma pracy, jednak ze względu na charakter wykonywanego zawodu, wymaga wyrobienia sobie marki i zapracowania na zaufanie klientów. Zarobki menedżera ds. podróży wynoszą średnio około 3800 – 4000 złotych netto.

Poza kursami i zdobytym wykształceniem, zawód ten wymaga przede wszystkim obycia w podróży. Nawet najbardziej rzetelna i odpowiedzialna osoba nie sprawdzi się na tym stanowisku, jeśli sama nie miała okazji podróżować na własną rękę. Ponadto, osoba chętna do tego typu pracy musi wykazać się umiejętnościami z wielu dziedzin. Mile widziane jest doświadczenie zdobyte podczas studiów kierunkowych, takich jak turystyka, geografia, ekonomia czy zarządzanie. Najważniejsze jednak z pewnością jest zamiłowanie i pasja do zawodu… To sprawi, że czasochłonne organizowanie podróży do malowniczej Hiszpanii czy gorącej Grecji nie będzie kojarzone z uporczywie tykającym zegarem, a uśmiechem klientów i powodzeniem firmy.